Czym się różni kredyt od pożyczki

Zarówno w mowie potocznej jak i tekstach branżowych pojęcie kredytu i pożyczki często używane jest zamiennie. Oba te określenia odnoszą się zwykle do długu zaciągniętego przez kredytobiorcę w wybranej przez niego instytucji finansowej. Okazuję się jednak, że formalnie rzecz biorąc określenia te nie są synonimami. Jakie są więc różnice między pożyczką a kredytem? Wiedza ta przyda się na pewno w czasie przeglądania gąszczu ofert, w jakie obfituje dzisiejszy rynek finansowy.

Czym się różni kredyt od pożyczki

Kredyt

Kredytów udzielają nam tylko i wyłącznie banki. Ich warunki i nowe oferty produktowe są stale monitorowane przez prawo bankowe. Kredyt bankowy nigdy nie jest bezpłatny. Składają się na niego zarówno odsetki, jak i prowizje czy dodatkowe opłaty, np. za ubezpieczenie. Pieniędzy od banku nie możemy też pożyczyć na dowolny cel. To, na co wydane zostaną środki uzyskane z kredytu, powinno być jasno określone w umowie kredytowej. Co ciekawe w terminologii bankowej pieniądze pochodzące z kredytu nigdy nie są tak naprawdę nasze. Są to środki, które bank inwestuje w nas w określony przez siebie sposób, i które w świetle prawa muszą w całości do niego wrócić. Warto bowiem zauważyć, że również bank nie pożycza nam swoich własnych środków, ale za pomocą kredytów i lokat obraca powierzonymi sobie pieniędzmi klientów. W przypadku wykorzystania powierzonych nam pieniędzy w sposób niezgodny z umową bank może zażądać ich natychmiastowego zwrotu.

Pożyczka

Mianem pożyczki online określa się wszystkie formy zaciągania długu poza bankiem. Mogą być to więc pieniądze pożyczone jednej z wielu dziś firm pozabankowych, lombardu czy wszelkie formy pożyczek społecznościowych. W tych przypadkach warunki określane są indywidualnie przez pożyczkodawcę i zwykle łagodniejsze niż w przypadku kredytu. Np. biorąc pożyczkę nie musimy zwykle informować o tym, na co potrzebne nam są dodatkowe środki, a szczegółowe warunki dotyczą tylko okoliczności spłacenia długu. W przypadku chwilowki online mamy też często do czynienia z łagodniejszą weryfikacją, czyli po prostu pieniądze łatwiej jest dostać. W ostatnich latach pojawiło się tez sporo ofert pożyczki za darmo. Biorąc je mamy gwarancję, że przy terminowej spłacie nie zapłacimy nie tylko prowizji, ale i żadnych odsetek.

Warto jeszcze zaznaczyć, że nad rynkiem pożyczek kontrolę sprawuję Komisja Nadzoru Finansowego, a w przypadku naruszenia naszych praw w grę wchodzi prawo konsumenckie. Banki i regulacje dotyczące ich produktów są w pieczy Komisji Nadzoru Bankowego i tam zgłaszane są wszystkie naruszenia zawartych umów.

Różnice między kredytem a pożyczką są znaczne i nie należy mylić tych pojęć. Znajomość podstawowych zagadnień okaże się bardzo pomocna w momencie, kiedy będziemy potrzebować dodatkowej gotówki i zdecydujemy się na kredyt.

Podoba Ci się?

1102


Czytaj również: