Czym jest opłata przygotowawcza?

Z kredytem czy pożyczką związanych jest sporo dodatkowych opłat. Warto poznać je wszystkie jeszcze nim zdecydujemy się na konkretną ofertę kredytową. Jednym z takich dodatkowych kosztów jest tak zwana opłata przygotowawcza. Sprawdźmy, czym jest, kiedy możemy się jej spodziewać i w jakich sytuacjach można jej uniknąć.

Opłata przygotowawcza a chwilówki

Czym jest opłata przygotowawcza?Jeszcze przed wejściem tak zwanej ustawy antylichwiarskiej opłata przygotowawcza była standardem wśród dodatkowych kosztów każdej, nawet najmniejszej pożyczki online. Zarówno wtedy, jak i teraz, oznacza ona opłatę za wszystkie czynności związane ze sprawdzeniem nas jako potencjalnego klienta i sporządzeniem umowy pożyczkowej. W momencie, w którym polskie prawo uregulowało wysokości możliwych prowizji przy pożyczkach pozabankowych, zdecydowana większość chwilówek udzielana jest bez tej opłaty. Wszelkie dodatkowe koszty związane z pożyczkami krótkoterminowymi to nic innego jak prowizja. Czyli koszt związany z ryzykiem, jakie ponosi pożyczkodawca, przelewając nam pieniądze.

Opłata przygotowawcza a pożyczki ratalne

Nieco inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o pozabankowe pożyczki ratalne online. Tu nadal często możemy spotkać się z opłatą przygotowawczą, której wysokość uzależniona jest od oferty konkretnych firm. Wiele z nich reklamuje się uproszczonymi procedurami i przejrzystością wszystkich kosztów. Aby spełnić ten drugi warunek, wysokość opłaty przygotowawczej powinna być widoczna już w czasie samodzielnego sprawdzania interesującej nas oferty. Zwykle tak jest, jednak często nie są to wyeksponowane koszty. Dlatego właśnie tak ważne jest dokładne czytanie umów pożyczkowych. Taka ostrożność pomoże nam uniknąć przykrych niespodzianek w przypadku gdy przeoczyliśmy dodatkowe opłaty w czasie wybierania oferty. Warto podkreślić, że opłata przygotowawcza to nie to samo, co prowizja i zwykle nie jest w nią wliczana. Różnice widać dobrze w przypadku rezygnacji z podpisanej już umowy. Wtedy prowizja jest nam zwykle zwracana, jednak opłata przygotowawcza nie, ponieważ wszystkie czynności z nią związane zostały już wykonane. Pamiętajmy, że każda firma pożyczkowa może żądać od nas jakichkolwiek opłat dopiero po podpisaniu umowy. Jeśli gdziekolwiek będą od nas chcieli jakichś opłat wcześniej, oznacza to, że mamy do czynienia z nierzetelnym pożyczkodawcą, którego trzeba unikać. Wszelkie dodatkowe opłaty związane z pożyczaniem poza bankiem są zwykle wliczone w przelew zwrotny w przypadku chwilówek lub miesięczną ratę, gdy mówimy o pożyczaniu większych kwot. Ten system sprawia, że łatwo nam przeoczyć dodatkowe koszty, które przecież automatycznie podnoszą kwotę do zwrotu. Nie warto więc podchodzić do tego niefrasobliwie i, jak wspomnieliśmy, należy dokładnie czytać umowy, a jeszcze przed jej podpisaniem żądać rozpiski wszystkich dodatkowych kosztów związanych z branym na siebie zobowiązaniem.

Podoba Ci się?

1153


Czytaj również: