Mimo coraz większej świadomości dotyczącej decyzji finansowych niewielu młodych oszczędza. W momencie, gdy dopiero zaczynamy pracować, może wydawać się że to nie czas na odkładanie pieniędzy. W dodatku niewielka część pracowników, szczególnie tych młodych, może sobie na to pozwolić. Sprawdźmy więc, czy oszczędzanie w młodym wieku się opłaca i jak to robić skutecznie.
Kryzys systemu emerytalnego
Nie od dziś wiadomo, że ZUS nie jest w najlepszej kondycji. Dzieje się tak nie tylko z powodu kiepskiego zarządzania funduszami. Wpływ na sytuację ma również niż demograficzny. Wydłuża się średnia długość życia Polaków. W związku z tym w ostatnich latach przybywa osób w wieku emerytalnym, a zaczyna brakować tych, którzy mieliby na te świadczenia pracować. To sprawia, że dzisiejsi 30 i 40-latkowie nie mogą być pewni tego, jaka będzie wysokość ich emerytury i czy zdołają się z niej utrzymać. Dla nich sytuacja jest szczególnie trudna, ponieważ mają mało czasu, żeby reagować. Szczególnie jeśli nie pracowali na umowę o pracę, mogą czuć się zagrożeni. Dla nich może być już za późno na zgromadzenie kapitału, który zapewni im godziwe życie na starość. W o wiele lepszej sytuacji znajdują się jednak ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem pracy.
Małe oszczędności - duży kapitał
Tak naprawdę w oszczędzaniu nie liczy się to, ile zarabiamy, tylko regularność. Nawet odkładając małe sumy, ale sumiennie i systematycznie, możemy dojść do dużego kapitału. Pamiętajmy, że przez lata pieniądz procentuje. Im dłużej trzymamy nasze oszczędności na przykład na lokacie, tym więcej zarobimy.
Możemy zacząć od odkładania pieniędzy na lokacie lub rachunku oszczędnościowym. Po paru latach uzbieramy w ten sposób konkretną sumę. W zależności od tego, jak będzie wówczas wyglądała nasza sytuacja zawodowa i materialna, możemy zdecydować się rozszerzyć nasz portfel inwestycyjny. Jeśli dysponujemy większą kwotą, warto pomyśleć o rozdzieleniu jej pomiędzy kilka instrumentów finansowych. Dzięki stosowaniu dywersyfikacji zmniejszymy ryzyko tego, że stracimy pieniądze a zyskamy możliwość większego zarobku.
W co inwestować?
Warto brać pod uwagę nie tylko to, ile mamy pieniędzy. Najlepiej, jeśli będziemy mieć wiedzę i doświadczenie związane z rodzajem inwestycji lub branżą. Nie warto zajmować się czymś, o czym mamy mgliste pojęcie (chyba że zatrudniamy doradcę finansowego). Do wyboru mamy szereg możliwości. Jeśli lubimy ryzyko i adrenalinę, możemy część środków przeznaczyć na grę na giełdzie lub handel walutami na rynku forex. Niech inwestycja będzie też naszą pasją. Dzięki temu nasze decyzje będą poparte ekspercką wiedzą. To szczególnie ważne przy inwestycjach w alkohole, sztukę czy nieruchomości.
Tarata
Jakub2
Tarata zmieniła moje doświadczenia w poszukiwaniu pożyczek. Uwielbiam to, że nie ma ukrytych kosztów...
przeczytaj to całkowicieTarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicie