Współczesny rynek w Polsce przechodzi zmiany. Coraz więcej z nas marzy o wolności finansowej. Wielu ludzi szczególnie z młodego pokolenia szuka elastycznych form zatrudnienia i nienormowanego czasu pracy. Aby cieszyć się wolnością od etatu i wreszcie zacząć pracować dla siebie, spora część osób w wieku produkcyjnym decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Czy opłaca się to w 2020?
Realne wsparcie dla przedsiębiorców
Od kilku lat na praktyczną pomoc w założeniu firmy mogą liczyć bezrobotni. Osoby do 26 roku życia lub zagrożone długotrwałą bezrobotnością mogą liczyć na dotację na założenie własnej firmy. Takie wsparcie może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Urząd, w którym zarejestrowany jest bezrobotny, udziela wszelkiej pomocy na każdym etapie składania takiego wniosku. Środki, które uda się otrzymać w ramach wsparcia, można przeznaczyć na niezbędny sprzęt, samochód czy szkolenia ułatwiające utrzymanie własnej działalności. Pomoc z urzędu nie dotyczy tylko osób młodych. Na wsparcie może właściwie liczyć każdy zarejestrowany bezrobotny. Doradcy zawodowi dostępni w urzędzie pomogą dobrać odpowiedni program wsparcia dla osoby chcącej dokonać samozatrudnienia.
Programy unijne. Jak to wygląda w tym roku?
Polska jeszcze przez kilka lat będzie dysponowała środkami, które Unia przeznaczyła na rodzime firmy. Dziś ze wsparcia finansowego, które ułatwi założenie firmy, mogą skorzystać osoby bezrobotne i zagrożone wykluczeniem. Warto poznać szczegółowe kryteria, jakie trzeba spełnić, by wejść do programu wsparcia w twoim regionie. Informacji na ten temat udzielają miejscowe centra biznesowe czy inkubatory przedsiębiorczości. Dotacja na rozpoczęcie działalności uzyskana tą drogą to nawet 20 000 bezzwrotnej pożyczki. Można przeznaczyć ją nie tylko na sprzęt czy zaopatrzenie firmy, ale także na koszty związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności.
Wsparcie państwa
O osobach chcących założyć działalność myślą też posłowie. Najnowsze zasady naliczania składek ZUS są preferencyjne właśnie dla właścicieli nowych firm. Mniejszy ZUS zapłacą też firmy, których dochód nie przekracza 6, a przychód 10 tysięcy złotych miesięcznie. Na dodatkowe wsparcie mogą też liczyć osoby młode, podejmujące pierwszą próbę samozatrudnienia. Osoby, które nie przekroczyły 26 roku życia, mają szansę skorzystać z ulg podatkowych oraz kredytów dotowanych ze Skarbu Państwa.
Odpowiedź na pytanie czy w nowym roku warto zakładać własną firmę nie jest jednak jednoznaczna. Wszystko zależy od sektora, w którym chcemy działać i naszej obecnej sytuacji zawodowej. Warto pamiętać, że z finansowych form wsparcia dla nowych firm mogą korzystać głównie bezrobotni. Według statystyk ryzyko jednak popłaca. Pierwszy rok działalności udaje się przetrwać większości firm z branż rozwojowych. Kluczem do sukcesu jest dobry biznesplan oraz korzystanie z dostępnych form wsparcia na każdym etapie działalności.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie