Czy pożyczanie przez internet jest bezpiecznie?

Do sieci przenosimy coraz więcej aktywności. Płacimy tam rachunki, robimy zakupy i przez to coraz swobodniej obracamy gotówką w internecie. Swoje usługi oferuje tam również większość firm pożyczkowych. Jak się zabezpieczają? I czy można sprawdzić bezpieczeństwo umów zawieranych w sieci?

ABC bezpiecznego pożyczania w sieci

Czy pożyczanie przez internet jest bezpiecznie?

Od kiedy zdecydowana większość firm chwilówkowych otworzyła się na pożyczanie online, bezpieczeństwo umów zawieranych w sieci stała się priorytetem. Dlatego dziś standardem są praktyki mające na celu nie tylko dokładną weryfikację danych klienta, ale i bezpieczeństwo jego danych osobowych. Gdy składamy wniosek pożyczkowy przez internet, nie mamy bezpośredniego kontaktu z pracownikiem firmy. Dlatego tak ważne jest, aby potwierdzić naszą tożsamość i uniknąć tym samym wyłudzenia. Do niedawna standardem był tak zwany przelew weryfikacyjny. Metoda ta do dziś stosowana w niektórych firmach coraz częściej zastępowana jest automatycznym przekierowaniem na stronę naszego banku. Poprawne zalogowanie się do serwisu bankowego potwierdza naszą tożsamość. Obie drogi są wysoce skuteczne, ponieważ bazują na internetowych zabezpieczeniach bankowych. Zwykle są one powiązane z naszym numerem telefonu, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad własnymi działaniami na stronie banku. Skutecznie zabezpiecza to przed wykorzystaniem naszych danych przez oszustów, gdy na przykład zgubimy dowód osobisty.

Warto też zaznaczyć, że wspomniany przelew weryfikacyjny opiewa zwykle na symboliczną kwotę 1 grosza. Nie jest to więc szczególna komplikacja czy obciążenie.

Inną często spotykaną metodą weryfikacji nie tylko naszej tożsamości, ale i danych wpisanych we wniosku jest rozmowa z konsultantem. Odbywa się przez telefon i trwa parę minut, które możemy też wykorzystać na ewentualne pytania lub wątpliwości. Swoją infolinię z doradcami kredytowymi ma dziś każda szanująca się firma pożyczkowa. Korzystając z niej możemy również uzyskać informacje o systemach bezpieczeństwa danych stosowanych przez danego pożyczkodawcę. A co z bezpieczeństwem naszych danych, gdy już trafią wraz z wnioskiem do konkretnej firmy? W naszym kraju całkiem niedawno zmieniły się zasady dotyczące przetwarzania i przechowywania naszych danych. Dostosowanie do ustawodawstwa Unii Europejskiej podniosło ich bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że o poziomie własnego bezpieczeństwa w sieci decydujemy w dużej części sami. Dobre praktyki, takie jak uważne czytanie umów i oświadczeń, mogą nas uchronić przed wyłudzeniem cennych informacji.

Podoba Ci się?

897


Czytaj również: