Czy można uniknąć płacenia podatków?

Czy można uniknąć płacenia podatkówPodatki niejednemu spędzają sen z powiek. Często to przez nie ledwo wychodzimy na prostą, prowadząc działalność. Czy też zwyczajnie narzekamy - pracując, ze świadomością, że jak duża część naszych dochodów jest zjadana przez te koszta. Podatków niestety nie da się uniknąć, ale na szczęście jest kilka sposobów na to, żeby płacić mniejsze kwoty i uniknąć wszelkim zbędnych trudności związanych z podatkami. Im więcej zaoszczędzimy czasu, pieniędzy i energii, tym lepiej dla nas, prawda? Przyjrzyjmy się tym najskuteczniejszym rozwiązaniom.

Podatki a działalność gospodarcza

Płacenie podatków to bolączka każdego przedsiębiorcy. W naszym kraju opłaty związane z prowadzeniem firmy są stosunkowo wysokie. Nie brakuje jednak legalnych metod, które umożliwiają obniżenie tych kwot. W dodatku, żeby skorzystać z takich furtek i forteli, wystarczy poznać parę istotnych informacji. Dostosowanie funkcjonowania swojej firmy do takiego modelu też nie jest trudne.

Im więcej zarabiamy, tym więcej zgarnia Urząd Skarbowy. Jednak jeśli zdecydujemy się na opłacanie podatku w formie zaliczki, kwoty będą każdego miesiąca takie same. Wysokość zaliczki jest obliczana w oparciu o wysokość składek w poprzednim roku, w którym płatnik wykazał dochód. Taki warunek sprawia, że z rozwiązania nie mogą skorzystać właściciele nowych firm, którzy nie wykazali jeszcze żadnych dochodów.

Jak skorzystać z takiej formy płatności? Należy oczywiście poinformować o fakcie urząd stosowny do naszego miejsca prowadzenia działalności. Na zgłoszenie tego naczelnikowi mamy czas do 20 lutego każdego roku. Jeśli nie zmieścimy się w tym terminie, będziemy musieli rozliczać się starym sposobem do końca roku.

Po zgłoszeniu chęci opłacania zaliczki będziemy korzystać z tego rozwiązania aż do momentu, gdy nie zgłosimy powrotu do standardowego systemu.

Warto odpowiednio dobrać także częstotliwość opłacania podatku. Możemy się zdecydować na płatność comiesięczną albo co kwartał. Wprawdzie nie niesie to za sobą różnic w kwocie do opłacenia, ale wielu firmom przesunięcie płatności na rzadsze terminy ułatwi utrzymanie płynności finansowej. Jak łatwo się domyślić, ma to szczególne znaczenie w przypadku firm, które działają sezonowo. Żeby skorzystać z takiej możliwości, należy wypełnić wniosek CEIDG-1.

Nowa firma

Zakładając działalność gospodarczą, pamiętajmy, że jako nowy przedsiębiorca możemy skorzystać z pewnych ułatwień. Dotyczy to chociażby możliwości płacenia niższych składek ZUS.

Możliwe jest także skorzystanie z pomocy de minimis. Czym ona jest? To jednorazowa amortyzacja w wysokości maksymalnie 50 000 euro rocznie. Warto także pamiętać, że suma takich amortyzacji nie może przekroczyć 200 000 euro, wliczając w to inne formy pomocy.

To plus możliwość płacenia obniżonej, preferencyjnej stawki ubezpieczeniowej sprawia, że także młodym firmom łatwiej jest wejść na rynek i zaistnieć.

Podoba Ci się?

739


Czytaj również: