Czy da się wyczyścić swoją historię kredytową?

W internecie łatwo znajdziemy oferty obiecujące wyczyszczenie BIK, czyli usunięcie obciążających wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Czyszczenie takie ma zapewnić nam wysoką zdolność kredytową i udostępnić tym samym wyższe kwoty kredytów czy inne atrakcyjne produkty finansowe. Sprawdźmy zatem, czy taka usługa rzeczywiście jest możliwa, a jeśli tak, to jak to działa i czy jest naprawdę skuteczna.

Jak działa BIK?

Czy da się wyczyścić swoją historię kredytową?Okazuje się, że proste wyczyszczenie historii kredytowej w tym biurze nie jest możliwe. Biuro Informacji Kredytowej jedynie administruje danymi i jedyne zmiany, jakich może dokonać to automatyczne usunięcie obciążających wpisów pięć lat po uregulowaniu długu. Zadaniem BIK jest więc zbieranie i zarządzanie informacjami o naszych decyzjach finansowych. Kto przekazuje te informacje? Do Biura trafiają dane z banków, SKOK-ów i wybranych firm pożyczkowych. Pierwotnym zadaniem BIK-u było gromadzenie informacji zarówno o konsumentach, jak i podmiotach gospodarczych. Dziś jako osoba ujęta w rejestrze możemy wyrazić lub nie wyrazić zgody na przetwarzanie właśnie tych pozytywnych wpisów. Nieco inaczej wygląda sytuacja not o opóźnieniach. Te jak już wspomnieliśmy BIK ma obowiązek przechowywać przez 5 lat od spłacenia zobowiązania i nikt nie może usunąć go z niej w legalny sposób.

Na co mamy wpływ?

BIK to nie jedyna instytucja zajmująca się zbieraniem informacji o działaniach finansowych konsumentów. Obietnica wyczyszczenia BIK to żerowanie na zdesperowanych klientach banków a okazuję się, że oni sami mają największy wpływ na własną historię kredytową. Zarówno banki, jak i firmy chwilówkowe sprawdzają swoich przyszłych i stałych klientów również w KRD, czyli Krajowym Rejestrze Długów. Podobnie jak BIK administruje ona informacjami kredytowymi. Jednak zmiany zapisywane są tu dużo szybciej, a my sami możemy zarówno poznać wpisy o nas jak i wnioskować o usunięcie tych obciążających po spłacie długu. Podobnie działa BIG choć ze względu na swój gospodarczy charakter wpisy w nim zawarte dotyczą głównie firm.

Jak widać przy odrobinie wiedzy i aktywnego działania możemy nie tylko mieć dostęp do własnej historii kredytowej. Możemy też sprawdzać jak szybko się zmienia i efektywniej kontrolować własne finanse. Warto też podkreślić, że to wszelkich ofert czyszczenia baz kredytowych należy podchodzić z dużą ostrożnością. Zwykle nie potrzebujemy bowiem do tego pośredników.

Podoba Ci się?

136


Czytaj również: