Czy aktywne oszczędzanie ma sens?

Czy aktywne oszczędzanie ma sensOszczędzanie popłaca - to wie każdy. Praktycznie każdy z nas dąży też do bezpieczeństwa finansowego, jakie daje posiadanie oszczędności. Poduszka finansowa w postaci kilku czy kilkunastu tysięcy złotych to nieocenione zabezpieczenie w razie utraty pracy czy nagłej choroby. Współcześnie mamy naprawdę sporo metod oszczędzania. Tym bardziej ważne jest więc, którą z nich wybierzemy. Tak, żebyśmy mogli w przyszłości jak najlepiej wykorzystać swój kapitał.

Oszczędzanie we własnym banku

Założenie konta bankowego to współcześnie pierwszy krok i podstawa wszystkich działań finansowych. Możemy dzięki temu płacić rachunki, bezpiecznie i szybko dostawać pensję czy brać kredyt lub mikropożyczkę. Zwykle bank, w którym posiadamy aktywny rachunek, jest nam w stanie zaproponować kilka dróg do skutecznego oszczędzania. Podstawowym jest założenie rachunku oszczędnościowego. Możemy tam wpłacać pieniądze na własnych warunkach. Czyli decydować o częstotliwości i wielkości wpłat. Od rodzaju konta zależy też czy i kiedy możemy wypłacić odłożone pieniądze. Roczne oprocentowanie na takim rachunku wynosi od 2,5 do nawet 5 procent. Im częściej i więcej wpłacamy, tym aktywniej pracują na nim nasze pieniądze. Oddzielny rachunek to nie jedyny produkt oferowany przez banki dla posiadaczy własnych rachunków bankowych. Coraz częściej wybieranym i ciekawym sposobem na oszczędzanie są automatyczne przelewy na oddzielne konto po każdej transakcji kartą płatniczą. Oszczędzanie tą metodą odbywa się jakby mimochodem. W zależności od wybranej opcji może być to zaokrąglanie każdej wydanej sumy lub odkładanie konkretnej kwoty po każdej płatności.

Lokaty akcje i obligacje

Wymienione w nagłówku instrumenty finansowe pozwalają nam oszczędzać bezpiecznie i na większy procent. Lokaty są produktami dla klientów którzy posiadają większą gotówkę i chcą żeby była sukcesywnie pomnażania bez większego ryzyka. Wystarczy już kilka tysięcy złotych jednorazowej wpłaty by w skali roku zyskać nawet 10 procent zysku. Oczywiście pieniądze mogą zaoszczędzić lub zarobić więcej jednak wyższy procent zysku wiąże się z ryzykiem. Ci którzy się go nie boją mogą pomyśleć o inwestycji w akcje lub obligacje. Wciąż jest to bezpieczna metoda obrotu gotówką. Jednak by zmaksymalizować zysk potrzebna jest choć podstawowa wiedza o giełdzie i rynku obligacji. Podstawową zasadą jest rozumienie mechanizmu inwestycji oraz poznanie firm oraz branż w które inwestujemy. Bez tego możemy stracić część oszczędności lub uzyskać z nich zysk dużo mniejszy od spodziewanego. Na szczęscie w sieci i na rynku księgarskim można znaleźć sporo rzetelnych informacji dotyczących zarówno wymienionych sposobów oszczędzania jak i bardziej ryzykownych inwestycji. W przypadku obrotu gotówką nic nie jest bowiem ważniejsze i cenniejsze od wiedzy.

Podoba Ci się?

615


Czytaj również: