Co stanie się, jeśli nie zwrócisz darmowej pożyczki?

Co stanie się, jeśli nie zwrócisz darmowej pożyczki?

Rynek pożyczek pozabankowych aktywnie walczy o każdego nowego klienta. Premiowani są również ci stali, którzy zwykle po spłaceniu pierwszej czy kolejnej pożyczki mogą dostać w danej firmie jeszcze więcej gotówki. Właściwie standardem jest już możliwość wzięcia pierwszej darmowej krótkoterminowej pożyczki. W ten sposób na nasze konto może wpłynąć nawet kilka tysięcy złotych, przy czym zwracamy dokładnie tę samą kwotę. Skoro taka forma pożyczania nie zakłada dodatkowych kosztów, co stanie się, jeśli nie spłacimy chwilówki w terminie?

Koszty związane z opóźnieniami

Regulaminy firm pożyczkowych mówią jasno o warunkach ofert promocyjnych. Ich zasady w formie atrakcyjnej dla klienta obowiązują tylko w przypadku terminowej spłaty zobowiązania. Jeśli z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczonej gotówki w określonym terminie, musimy przygotować się na dodatkowe, często spore koszty. Pożyczka online poza bankiem wiąże się z łagodniejszą weryfikacją i uproszczonymi zasadami przyznawania, co często rekompensowane jest właśnie kosztami związanymi z opóźnieniem spłaty. Trzeba więc jasno podkreślić, że tylko dotrzymanie warunków umowy gwarantuje nam promocyjne zasady pożyczkowe.

Na co zwracać uwagę?

Promocyjne oferty skierowane do nowych klientów różnią się w zależności od firmy nie tylko wysokością pożyczki czy czasem na jej spłatę. Myśląc o którejś z nich zawsze warto sprawdzić, jakie koszty wiążą się z najmniejszym choćby opóźnieniem. Nawet jeśli w danej chwili jesteśmy pewni, że uda nam się dotrzymać warunków umowy, na wszelki wypadek sprawdźmy wszystkie jej postanowienia. Ważne jest więc, aby jeszcze przed wybraniem interesującej nas oferty promocyjnej, zwracać uwagę na te, w których koszty ewentualnych obciążeń nie będą wysokie. Niektóre firmy pożyczkowe zapewniają klientom na przykład możliwość darmowego przesunięcia terminu spłaty czy jej odroczenia. Nie zawsze jednak dotyczy to promocyjnych ofert dla nowych klientów. Jeśli tego nie sprawdzimy, może okazać się, że środki, które chcieliśmy zaoszczędzić, musimy oddać pożyczkodawcy.

Co zrobić, jeśli kłopoty ze spłatą takiej pożyczki już się pojawiły? Najgorszą opcją jest panika i ignorowanie korespondencji przysyłanej nam przez pożyczkodawcę. Podobnie jak w przypadku kłopotów ze spłatą kredytu bankowego, warto jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem i spróbować znaleźć zadowalający obie strony kompromis. Pożyczki pozabankowe nieprzypadkowo mają opinię drogich, a te niespłacane drożeją jeszcze szybciej. Dlatego próba nawiązania porozumienia z daną firmą jest niezbędna, aby nie wpaść w poważne kłopoty finansowe. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Szczególnie obecnie, gdy na rynku istnieje naprawdę sporo firm, a przynajmniej część z nich zajmuje się właśnie klientami w trudnej sytuacji.

Podoba Ci się?

1128


Czytaj również: