Co robić, jeśli powstały problemy z kredytem?

Nawet najbardziej zdyscyplinowany pożyczkobiorca może zetknąć się z utratą pracy lub innymi nieprzewidywalnymi okolicznościami życiowymi, które będą wywierały wpływ na jego dochód. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

W takim przypadku nie wolno siedzieć z założonymi rękoma. Zwłoka może skutkować wyłonieniem się dodatkowych trudności. Zadłużenie kredytowe będzie rosło, jak i liczba przypomnień od kredytodawców. Przy czym ciężar ponoszenia kosztów ściągania należności bank zrzuci na klienta.

Dlatego warto od razu skontaktować się z bankiem do pojawienia się przeterminowania. Tym samym pożyczkobiorca pokazuje wierzycielowi swoją odpowiedzialność, wzbudzając zaufanie. Bankowi też zależy na rozwiązaniu problemu, dlatego istnieje szansa znaleźć wyjście, które będzie satysfakcjonującym dla wszystkich.

Doradca finansowy zawsze może zaproponować różnorodne sposoby pomagające rozwiązać powstały problem. Przykładowo, jeśli pożyczkobiorca stracił pracę i potrzebuje czasu, żeby znaleźć nowe miejsce zatrudnienia, to bank może zaoferować klientowi wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe dają niewielki okres czasu, w trakcie którego pożyczkobiorca będzie zwolniony od wszystkich opłat kredytowych. Po zakończeniu takiej przerwy miesięczna suma opłat może nieco się zwiększyć.

Drugie wyjście — to przedłużenie terminu kredytu. W konsekwencji miesięczna kwota opłat kredytowych zmniejszy się. Klient jest w stanie skorzystać z danego rozwiązania, jeżeli ma przeświadczenie, że jego sytuacja finansowa szybko się nie poprawi.

Osobom, które maja zaciągnięte kredyty w różnych bankach, warto zwrócić swoją uwagę na usługę konsolidacji kredytów. Taka procedura polega na tym, że klient zaciąga nowy kredyt z niskim oprocentowaniem, przy pomocy którego spłaca wszystkie stare zobowiązania. W tej chwili kredytobiorca ma tylko jeden zaciągnięty kredyt. Dzięki nowej stopie procentowej łączna miesięczna suma opłat zmniejsza się.

Wyjaśnienie danej kwestii z bankiem pozwoli kredytobiorcy nie tylko znaleźć wyjście z sytuacji, ale też zachować swoją pozytywną historię kredytową. W dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne.

Podoba Ci się?

1559


Czytaj również: