Co można przechowywać w skrytkach bankowych i czy warto z nich korzystać?

Skrytki bankowe nie są w Polsce popularne. Brak zainteresowania ze strony klientów sprawia, że niewielka część banków oferuje dostęp do nich. W dodatku zazwyczaj możemy skorzystać z takiej opcji tylko w wybranych oddziałach. Z drugiej strony warto zainteresować się taką możliwością. Wbrew pozorom nie jest to drogie. A zapewni nam większe bezpieczeństwo, jeśli na przykład chcemy wyjechać na wakacje i nie wiemy, gdzie schować biżuterię czy inne wartościowe przedmioty.

Co można przechowywać w skrytkach bankowych i czy warto z nich korzystać?Warunki i możliwości

Żeby skorzystać z sejfu bankowego nie musimy spełniać specjalnych wymagań. Wystarczy, że mamy ukończone 18 lat. Skrytki są udostępniane także cudzoziemcom, nie musimy posiadać polskiego obywatelstwa. Formalności są minimalne i wystarczy nam dowód osobisty (lub paszport w przypadku cudzoziemców).

Skrytkę możemy wynająć na dowolny okres. Może to być dzień, miesiąc czy rok, możemy też podpisać umowę na czas nieokreślony. Od tego, a także od wielkości skrytki zależy koszt. Możemy też skorzystać z dodatkowo płatnych opcji, takich jak karta czy zamek magnetyczny. Zazwyczaj za korzystanie musimy zapłacić z góry.

Możemy wynająć skrytkę sami lub z drugą osobą, ewentualnie wyznaczyć pełnomocnika. W takim przypadku warto jednak wiedzieć, że jeśli zechcemy zabrać mu dostęp, konieczna będzie zmiana zamków - na nasz koszt.

Standardowe skrytki mają wysokość od 6 do 60 centymetrów. Co możemy w nich trzymać? Decydują o tym podpisana przez nas umowa oraz regulamin korzystania z usługi. W zasadzie wykluczone są głównie przedmioty niezgodne z prawem, a więc substancje wybuchowe, broń, narkotyki czy przedmioty pochodzące z przestępstwa. Z oczywistych względów nie mogą to być także artykuły spożywcze czy inne przedmioty mogące ulec zepsuciu. Oczywiście podczas korzystania ze skrytki będziemy znajdować się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu i nie ma mowy o tym, żeby ktokolwiek zaglądał nam przez ramię, żeby sprawdzić, czy postępujemy zgodnie z regulaminem. Skrytka to dobre miejsce na trzymanie pamiątek rodzinnych, dzieł sztuki, biżuterii czy kamieni szlachetnych. Szczególnie jeśli są to rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. W banku będą bardziej bezpieczne, a tak naprawdę cały czas będziemy mieć do nich dostęp.

Procedury

Do otwarcia skrytki potrzebne są dwa klucze. Jeden dostajemy po podpisaniu umowy, drugi pozostaje w banku. Co ważne bank nie posiada kopii naszego klucza. W związku z tym, jeśli go zgubimy, konieczna będzie kosztowna interwencja ślusarza.

Do zawartości naszej skrytki mamy dostęp wyłącznie my, ale istnieją oczywiście sytuacje, w których bank może ją otworzyć bez naszej wiedzy i zgody. Dzieje się tak, kiedy minie czas umowy lub kiedy nie zapłacimy. Skrytka może zostać otwarta na wniosek sądu lub organów prowadzących postępowanie karne. Dostęp do niej może dostać także komornik, jeśli prowadzi wobec nas postępowanie egzekucyjne.

Jeśli przechowywane przez nas przedmioty zostaną zniszczone - na przykład wskutek pożaru - bank zobowiązany jest wypłacić nam zadośćuczynienie. Nie będzie to kwota tożsama z wartością zawartości sejfu. Zazwyczaj jest to suma równoważna kilkudziesięciu średnim wynagrodzeniom. Dlatego, jeśli chcemy przechowywać coś naprawdę cennego, warto to dodatkowo ubezpieczyć, a także sporządzić dokumentację.

Koszt

Wynajęcie skrytki bankowej kosztuje od 250 zł do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Banki oferujące taką możliwość to na przykład PKO BP, BGŻ BNP Paribas, ABS Bank. Alternatywę dla nich stanowią firmy oferujące możliwość wynajęcia sejfu, takie jak Śląskie Sejfy.

Podoba Ci się?

980


Czytaj również: