Konta bankowe stały się ostatnio produktami wielofunkcyjnymi. Nowoczesny użytkownik rachunku bankowego chce nie tylko mieć dostęp do swoich środków non stop. Obecnie z kontem często połączone są produkty związane z pasywnym oszczędzaniem. W reklamach banki często kuszą rocznymi zwrotami za zakupy kartą czy liczbę transakcji bankowych. Sprawdźmy, czy to naprawdę się opłaca.
Na czym to polega?
Idea automatycznego oszczędzania polega na gromadzeniu dużej liczby małych kwot. Jeśli często korzystamy z karty płatniczej, możemy na tym naprawdę zyskać. Popularnym rozwiązaniem jest zaokrąglanie końcówek transakcji i przekazywanie tych niewielkich kwot na rachunek oszczędnościowy. W przypadku PKO BP sami możemy ustalić warunki oszczędzania. Może to być właśnie końcówka płaconych kwot, stały procent lub ustalona kwota, ustalona przez nas. Opcję automatycznego oszczędzania możemy uruchomić na koncie za 0 zł.
To świetne rozwiązanie dla osób, które nie kontrolują swoich wydatków, a także nie potrafią oszczędzać. Odłożenie paru złotych do skarbonki może być dla nich trudnym wyzwaniem, zawsze przecież może trafić się okazja, żeby je wydać. Jeśli natomiast całość będzie odbywała się niejako bez wiedzy oszczędzającego, zebrana na koniec miesiąca kwota może okazać się naprawdę pozytywną niespodzianką.
Głównym plusem wszystkich metod automatycznego oszczędzania jest ich prostota. Wszystko odbywa się bez naszego zaangażowania. Sprawia to, że takie produkty sprawdzają się również przy kontach młodzieżowych lub studenckich. Jest to bowiem produkt na tyle uniwersalny, że działa u każdego, bez względu na dochody czy zgromadzony na koncie kapitał. Opcję automatycznego oszczędzania przy koncie dla dziecka oferuje wspomniany wcześniej bank PKO BP. Możemy skorzystać z tej oferty bez dodatkowych kosztów w czasie jednej wizyty w oddziale.
Czy warto?
Automatyczne oszczędzanie to przede wszystkim dużo niewielki kwot odkładanych praktycznie codziennie. Metoda ta dobrze sprawdzi się więc jako jeden z kilku sposobów na odkładanie pieniędzy. Oszczędności gromadzone tylko w ten sposób mogą okazać się niewystarczające. Produkty oszczędnościowe powiązane z kontami są zwykle dodatkowymi uzupełniającymi metodami na codzienne odkładanie pieniędzy. Znakomicie sprawdzą się więc jako dodatek do obligacji, kont oszczędnościowych czy emerytalnych na większy procent. Na koniec warto też podkreślić, że są to metody na tyle proste, że można na nich uczyć oszczędzania pieniędzy najmłodszych. Obrazują bowiem dobrze ideę zbierania niewielkich kwot dla większego zysku w przyszłości. Zdecydowanie warto więc sprawdzić, czy nasz bank oferuje tego typu usługi
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie