Artykuly

O czym trzeba pamiętać, zanim weźmiemy pożyczkę lub kredyt

Dziś z różnych form usług bankowych korzysta właściwie każdy. Trudno wyobrazić sobie życie bez konta bankowego czy karty umożliwiającej płacenie w sklepach czy szybkie wypłaty gotówki. Do najpopularniejszych produktów branży finansowej należą też kredyty czy karty debetowe, pozwalające na swobodniejszy obrót gotówką lub wymarzone inwestycje. Nasze decyzje finansowe mają bezpośredni wpływ na to, czy w przyszłości otrzymany wymarzony kredyt na mieszkanie czy wakacje. O czym więc pamiętać, nim zaczniemy starać się o podpisanie umowy z bankiem lub firmą pożyczkową.

Słowniczek podstawowych pojęć kredytowych

Znajomość pojęć kredytowych to bardzo przydatna rzecz. Dzięki temu łatwiej będzie nam się poruszać w bogatym i skomplikowanym rynku usług finansowych. Kredyt czy pożyczka to znakomity sposób na podratowanie domowego budżetu. Zanim jednak przejdziemy do porównywania ofert, przyjrzyjmy się podstawowej terminologii.

Pożyczki społecznościowe jak to działa i komu się opłaca?

Siła internetu jest ogromna. Dlatego tylko kwestą czasu było wykorzystanie tego potencjału do celów związanych z pieniędzmi. Rozwija się to na 3 sposoby. W sieci powstają strony zrzeszające sponsorów w najróżniejszych gałęziach crowdfundingu, działalności charytatywnej czy pożyczek społecznościowych.

Ile maksymalnie może kosztować chwilówka?

W marcu 2016 roku w naszym kraju weszła w życie ustawa regulująca rynek pożyczek pozabankowych. Zmiany są korzystne dla pożyczkobiorców i dzięki nim osoby chcące wziąć na siebie zobowiązanie finansowe mogą czuć się bezpieczniej. Ustawa wprowadza limit dodatkowych kosztów pożyczki.

Czym się różni kredyt od pożyczki

Zarówno w mowie potocznej jak i tekstach branżowych pojęcie kredytu i pożyczki często używane jest zamiennie. Oba te określenia odnoszą się zwykle do długu zaciągniętego przez kredytobiorcę w wybranej przez niego instytucji finansowej. Okazuję się jednak, że formalnie rzecz biorąc określenia te nie są synonimami.

Pozabankowe pożyczki – dla kogo i kiedy?

W reklamach firm pozabankowych możemy często usłyszeć o tym, że oferują szybką gotówkę przy wysokiej przyznawalności. Te dwa atuty jasno definiują nam główną grupę klientów korzystających z tego typu produktów. Jednak nie wyczerpuje to tematu i różnorodność produktów pozabankowych sprawia, że ich target staje się coraz szerszy.

Szybkie pożyczki kiedy i komu to się opłaca?

Rynek pożyczek pozabankowych stał się w ostatnich latach atrakcyjną alternatywą dla kredytów bankowych. Coraz więcej z nas starając się o dodatkowe pieniądze sprawdza i rozważa tę opcję. Nic w tym dziwnego.

Najlepsze oferty chwilówek – wrzesień 2017

Prezentujemy 5 najciekawszych propozycji pożyczkowych z oferty firm pozabankowych we wrześniu. Przeanalizowaliśmy sytuację na rynku i wybraliśmy dla was najbezpieczniejsze, najatrakcyjniejsze i najtańsze okazje. Poniższa piątka jest zdecydowanie warta uwagi, jeśli potrzebujecie pieniędzy na szybko, niezależnie od tego, na jaki cel.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szybką pożyczkę

Branża pożyczek pozabankowych rozwija się bardzo prężnie. Jak grzyby po deszczu powstają nie tylko firmy, których główny obszar działań to ekspresowa pożyczka. Coraz więcej jest też biur pośrednictwa kredytowego czy witryn, przez które samodzielnie możemy złożyć wniosek o pieniądze.

Piramida finansowa i jak jej uniknąć

Łatwe pieniądze zawsze kusiły naiwnych. Rozsądek jednak podpowiada, że duży zysk nigdy nie przychodzi bez ryzyka. Historie z wielu krajów pokazują, że zawsze znajdą się inwestorzy chcący wykorzystać chęć szybkiego zysku i niewiedzę innych osób.

Jak wyjść z długów. Porady w trudnych sytuacjach

W dzisiejszym świecie bardzo łatwo skusić się na ekspresową pożyczkę czy pierwszy kredyt. Szereg instytucji finansowych proponuje całe multum rozwiązań, które mogą podratować nasz domowy budżet czy umożliwić kupno wymarzonej rzeczy. Łatwość otrzymania pożyczki sprawia, że coraz więcej osób korzysta z takich rozwiązań. Dopóki nasza sytuacja finansowa jest stabilna, spłata idzie gładko. Jednak kiepskie decyzje finansowe lub zdarzenia losowe mogą sprawić, że pojawią się kłopoty. Jak sobie z nimi radzić?

Sprzedaż nieruchomości dłużnika – kiedy następuje i na jakich zasadach

Wydawałoby się, że temat ten dotyczy wyłącznie sytuacji, w których w grę wchodzi nasza hipoteka. Czyli takich, gdzie na przykład wzięliśmy pożyczkę pod zastaw mieszkania. Niestety tak nie jest i w zasadzie każde większe zobowiązanie może zostać spłacone poprzez sprzedaż naszej nieruchomości. Nawet jeśli jest to wysoki kredyt gotówkowy.

Dlaczego pożyczamy? Różnice między pożyczką a kredytem w banku

Są w życiu sytuacje, kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki. Niezależnie, czy chodzi o nagłe zobowiązanie do pokrycia, czy o inne potrzeby, mamy do dyspozycji szereg korzystnych rozwiązań finansowych. Możliwości różnią się oczywiście szczegółami. Dlatego ważne jest, żebyśmy byli świadomi swoich potrzeb i w oparciu o nie dobrali idealne rozwiązanie. Dzięki różnorodności rynku pożyczek mamy pewność, że znajdziemy produkt właściwy dla naszej sytuacji, dlatego nie wahajmy się szukać.

Wzięliśmy kredyt i coś się nie zgadza - Jak złożyć reklamację?

Produkty rynku finansowego zwykle wybieramy w rozsądny i przemyślany sposób. Jednak nawet tak dobre nawyki, jak sprawdzanie interesujących nas firm czy dokładne czytanie umowy nie zawsze chronią nas przed niespodziankami. Co zrobić, gdy oferta bankowa okazała się niezgodna z opisem lub ekspresowa pożyczka kosztowała nas więcej niż zapowiadano? Konsument w takiej sytuacji może liczyć na pomoc. Istnieją też określone procedury, które pomogą nam dojść swoich praw. Jak to wygląda?

Jak pożyczkodawcy dbają o dane osobowe?

Rozwój przestrzeni internetowej niesie ze sobą tyle samo korzyści, co zagrożeń. Do tych drugich zdecydowanie zaliczyć możemy niebezpieczeństwa związane z danymi osobowymi, które udostępniamy w sieci. Zakupy, płacenie rachunków czy nawet dostęp do interesującego nas forum może wymagać podania swojego imienia nazwiska czy adresu mailowego. Robimy to tak często, że może wejść to w nawyk. Badania z 2016 roku pokazują, że zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i internauci posiadają niewielką świadomość niebezpieczeństw związanych z udostępnianiem tych danych. Co tak naprawdę może się stać.

Umowa przy pożyczkach i kredytach. Na co zwrócić uwagę?

O tym, że należy czytać wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem, wie właściwie każdy. Teoria jednak nie zawsze idzie w parze z praktyką i z pośpiechu lub nieuwagi nie czytamy dokładnie zawieranych umów. Rzadko jest to rozsądne, jednak przy umowach kredytowych, nawet jeśli w grę wchodzi tylko mikropożyczka, może przynieść naprawdę poważne konsekwencje. Czytać więc trzeba. A na co zwracać uwagę przy czytaniu?

Pięć najlepszych ofert kredytu bankowego

Rynek usług finansowych jest jednym z najprężniej rozwijających się w Polsce. Banki prześcigają się w tworzeniu nowych ofert tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Innymi prawami rządzą się jednak kredyty mieszkaniowe, hipoteczne czy konsumenckie. Chcąc stworzyć ranking najlepszych ofert bankowych, należy najpierw wybrać cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze, a następnie interesującą nas kwotę.

Jak otrzymać i spłacić pożyczkę?

Dziś szybka pożyczka pozabankowa to produkt nie tylko awaryjny. Coraz częściej decydują się na to rozwiązanie klienci chcący w prosty sposób zyskać pieniądze na wakacje czy remont. Kusi nie tylko uproszczona metoda przyznawania pożyczki. Sporo firm na polskim rynku oferuje obecnie darmowy pierwszy kredyt dla nowych klientów. Możemy w ten sposób wypróbować firmę i sprawdzić wiążące się z tym formalności. Przy okazji jako rzetelny klient spłacający dług w terminie nie narażamy się na żadne dodatkowe koszty.

Co warto wiedzieć, zanim weźmiesz pożyczkę?

O tym, że należy czytać umowę przed jej podpisaniem i sprawdzać wszystkie warunki pożyczki, wie każdy odpowiedzialny kredytobiorca. W gąszczu coraz to nowych ofert i produktów bankowych można się jednak pogubić. Szczególnie jeśli rozważamy wzięcie mikropożyczki przez internet. Dlatego prezentujemy kilka niezbędnych zasad i regulacji prawnych, których znajomość ułatwi wam życie. Bez względu na to, czy decydujecie się na bank czy firmę pożyczkową.

Jak pożyczać mądrze i bezpiecznie?

Współczesny rynek usług finansowych jest przebogaty. Mamy możliwość nie tylko wyboru kredytu mieszkaniowego czy hipotecznego. Nowoczesne produkty dopasowują się do naszych potrzeb. Biorąc pierwszy kredyt możemy podratować domowy budżet niewielką kwotą i oddać dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Do dyspozycji mamy też karty kredytowe oraz masę programów lojalnościowych przy zakupach online. Wszystko to kusi, dlatego warto przez chwilę zastanowić się, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z tak różnorodnych usług finansowych.

Strony